Incydenty związane ze sztuczną inteligencją osiągnęły rekordowy poziom w 2023 r., wynika z badania

incydenty związane ze sztuczną inteligencją w 2023 r.incydenty ai 2023

Czy nadszedł czas, aby zacząć martwić się incydentami związanymi ze sztuczną inteligencją? Czy stają się one coraz częstsze, czy tylko tak się wydaje? Według niedawnego badania przeprowadzonego przez Surfshark, rok 2023 był rekordowy pod względem incydentów związanych ze sztuczną inteligencją, więc nie, nie tylko to sobie wyobrażamy. Według badania liczba incydentów związanych ze sztuczną inteligencją w 2023 r. wzrosła o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim. A sądząc po niektórych niedawnych przypadkach – jest to dalekie od rozwiązania.

Badanie

“W 2023 r. odnotowano 121 incydentów związanych ze sztuczną inteligencją, co stanowi 30% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim” – mówi Agneska Sablovskaja, główny badacz w Surfshark. “Liczba ta stanowi jedną piątą wszystkich udokumentowanych incydentów związanych ze sztuczną inteligencją w latach 2010-2023, oznaczając rok 2023 jako rok z największą liczbą incydentów w historii sztucznej inteligencji”.

“Niemniej jednak w drugiej połowie 2023 r. odnotowano prawie 60% spadek liczby zgłoszonych incydentów w porównaniu z pierwszą połową. Pomimo tego postępu, ciągła czujność i postęp w protokołach bezpieczeństwa sztucznej inteligencji są niezbędne do utrzymania tego trendu spadkowego”.

incydenty związane z SI w 2023 r.incydenty ai 2023
© Surfshark

OpenAI liderem incydentów związanych ze sztuczną inteligencją w 2023 r.

Jak wykazało badanie Surfshar, OpenAI znalazło się na szczycie listy incydentów związanych ze sztuczną inteligencją w 2023 roku, odpowiadając za ponad jedną czwartą wszystkich zarejestrowanych przypadków. Odgrywali oni głównie rolę dewelopera i/lub wdrożeniowca, co oznacza, że zbudowali i/lub uruchomili systemy zaangażowane w te incydenty. Microsoft uplasował się tuż za nimi z 17 incydentami, działając zarówno jako wdrażający (10 przypadków), jak i ofiara (7 przypadków). Google i Meta zamknęły pierwszą czwórkę z odpowiednio 10 i 5 incydentami.

Jednak rok zakończył się znacznym spadkiem liczby incydentów związanych ze sztuczną inteligencją, z zaledwie 14 i 22 przypadkami zgłoszonymi odpowiednio w trzecim i czwartym kwartale. Stoi to w wyraźnym kontraście z pierwszą połową roku, w której odnotowano znacznie wyższą liczbę incydentów: 54 incydenty w Q1 i 33 w Q2. Ta tendencja spadkowa sugeruje, że firmy mogą w końcu wdrażać skuteczne środki zapobiegające takim incydentom po gwałtownym wzroście obserwowanym na przełomie 2022 i 2023 roku.

Najczęstszy cel: osoby publiczne

W 2023 r. nagły wzrost liczby incydentów związanych ze sztuczną inteligencją dotknął kilka osób publicznych. Incydenty te obejmowały zarówno fałszywe filmy wideo, jak i obrazy generowane przez sztuczną inteligencję, wykorzystywane głównie do celów reklamowych lub rozrywkowych.

Jestem pewien, że pamiętają Państwo przynajmniej jeden z tych incydentów: wizerunek Papieża Franciszka ubranego w biały puchowy płaszcz, który stał się wirusowy i zademonstrował zaawansowane możliwości aplikacji AI. Znany aktor Tom Hanks został uwikłany w kontrowersje związane ze sztuczną inteligencją. Ostrzegł on swoich fanów przed fałszywą reklamą planu dentystycznego, w której wykorzystano podróbkę jego wizerunku.

Scarlett Johansson i Emma Watson również mimowolnie wystąpiły w filmach deepfake: ponad 230 nieautoryzowanych reklam na platformach Meta! Reklamy te promowały aplikację, która mogła tworzyć filmy “DeepFake FaceSwap” zawierające treści z twarzami kobiet zastąpionymi twarzami znanych aktorek.

To tylko niektóre z przykładów. AI Joe Rogan był również częścią reklamy AI reklamującej produkt, którego nigdy nie popierał. Oczywiście politycy również nie zostali oszczędzeni przed ingerencją sztucznej inteligencji. Obejmuje to byłych prezydentów USA Donalda Trumpa i Baracka Obamę, obecnego prezydenta Joe Bidena i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera. Pojawiły się również fałszywe wiadomości, które wywołały panikę, a Eksplozja AI w Pentagonie to pierwsze, co przychodzi mi na myśl.

A co z rokiem 2024?

Sądząc po ostatnich przypadkach, nie wygląda na to, że ten trend zniknie w najbliższym czasie. Zaledwie kilka dni temu, jednoznacznie fałszywe zdjęcia Taylor Swift zostały udostępnione i obejrzane miliony razy w mediach społecznościowych. Krótko przed tym, AI Donald Trump modlił się o cud swoimi sześcioma palcami. W rzeczywistości możemy zobaczyć więcej takich politycznych deepfake’ów w bieżącym roku. “Biorąc pod uwagę, że rok 2024 jest kluczowym rokiem naznaczonym licznymi wyborami, częstotliwość incydentów AI z udziałem postaci politycznych może wzrosnąć, potencjalnie wpływając na integralność procesu wyborczego” – ostrzega Surfshark.

Mogą Państwo więcej informacji na temat tego badania znajdą Państwo na stronie Surfshark. Następnym razem, gdy zobaczą Państwo obraz, który wygląda trochę “nie tak”, proszę zwrócić się do nas. tutaj znajdą Państwo kilka wskazówek, jak zweryfikować, czy jest prawdziwy, czy nie.

Related Post

Cmentarzysko wielorybów pod lodem zdobywa tytuł Podwodnego Fotografa Roku 2024

Zdjęcie wolnego nurka badającego kości wieloryba pod lodem Grenlandii wygrało nagrodę Podwodny Fotograf Roku 2024. Zdjęcie zostało wykonane przez Alexa Dawsona ze Szwecji w najtrudniejszych i najbardziej wymagających warunkach. Wieloryby zdominowały tegoroczny konkurs, a hiszpański fotograf Fernandez Caballero zwyciężył w dwóch kategoriach dzięki swoim zdjęciom tych oceanicznych gigantów: zbliżenie oka wieloryba szarego i ujęcie wieloryba […]

Meta będzie oznaczać treści generowane przez sztuczną inteligencję na wszystkich swoich platformach

Tuż po tym, jak została skrytykowana za “niespójną politykę dotyczącą fałszywych filmów”, Meta zaczęła etykietowanie obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję na swoich platformach. Obejmuje to Facebook, Instagram i Threads, a także będą oznaczać obrazy wyprodukowane przez firmy zewnętrzne, takie jak OpenAI, Google, Midjourney, ale także Własny generator obrazów AI firmy Meta. Meta ogłosiła we wtorek, […]

Kamery AI wykorzystywane do monitorowania populacji jeży

Populacje jeży w Wielkiej Brytanii będą po raz pierwszy monitorowane za pomocą kamer i sztucznej inteligencji (AI). The Krajowy Program Monitorowania Jeży (NHMP) ma nadzieję odkryć, dlaczego liczba jeży spada na przestrzeni lat. Kamery zostaną umieszczone w siedliskach takich jak ogrody, parki publiczne i lasy, gdzie jeże są powszechnie spotykane. Kamery będą fotografować zwierzęta podczas […]