Kamery AI wykorzystywane do monitorowania populacji jeży

Kamery AI wykorzystywane do monitorowania populacji jeży

Populacje jeży w Wielkiej Brytanii będą po raz pierwszy monitorowane za pomocą kamer i sztucznej inteligencji (AI). The Krajowy Program Monitorowania Jeży (NHMP) ma nadzieję odkryć, dlaczego liczba jeży spada na przestrzeni lat.

Kamery zostaną umieszczone w siedliskach takich jak ogrody, parki publiczne i lasy, gdzie jeże są powszechnie spotykane. Kamery będą fotografować zwierzęta podczas ich aktywności, a dzięki szkoleniu AI będą one w stanie rozpoznać, które zwierzęta są jeżami, a które nie.

Informacje o tym, gdzie i kiedy jeże zostały zauważone, zostaną zarejestrowane i przesłane do banku danych w celu zebrania informacji.

Program ma nadzieję oszacować liczbę jeży żyjących obecnie w Wielkiej Brytanii. Dr Henrietta Pringle, koordynator NHMP w People’s Trust for Endangered Species, powiedziała The Guardian: “Po raz pierwszy w historii ochrony jeży wykorzystujemy sztuczną inteligencję, aby otworzyć nowe możliwości, co jest niezwykle ekscytujące”.

“Wiemy, że jeże borykają się z trudnościami – zwłaszcza na obszarach wiejskich – ale zanim będziemy mogli wprowadzić praktyczne środki ochrony, musimy zrozumieć, gdzie się znajdują i dlaczego ich liczebność spada” – dodała.

To nie pierwszy raz, kiedy sztuczna inteligencja została wykorzystana do pomocy dzikiej przyrodzie. Istnieje kilka programów, w tym jeden, który wykorzystuje rozpoznawanie twarzy do monitorowania maskonurów i fok w Szkocji oraz inny w Gabonie w Afryce, który jest pomaga ratować słonie przed kłusownikami.

[via the guardian]